Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ve Finsku manželství schváleno, v Irsku referendum 22.5.

Neděle, 22. Únor, 2015

prstynky_titulka

Finský prezident Sauli Niinista podepsal zákon, který bude umožňovat manželství nezávisle na pohlaví, v platnost však vstoupí nejdříve za 2 roky. V Irsku byl oznámen předběžný termín celonárodního referenda o manželstvích osob stejného pohlaví – Irové budou hlasovat 22. května tohoto roku.

Podpisem prezidenta Sauli Niinista byl úspěšně završen legislativní proces přijetí zákona o pohlavně-neutrálním manželství ve Finsku. Příslušný zákon iniciovaný peticí občanů podepsanou 167.000 finskými obyvateli byl po několika neúspěšných pokusech schválen finským parlamentem v listopadu loňského roku. Finská LGBT komunita tak může začít slavit, i když jen částečně. Se svatbami musí ještě 2 roky počkat, zákon totiž vstoupí v platnost až 1.3.2017. Tento odklad si vyžádala potřeba úpravy legislativy v mnoha odvětvích (od zdravotnictví až po sociální péči), kterou nelze udělat rychleji. Finsko se tak stane poslední ze severských zemí, kde budou sňatky osob stejného pohlaví umožněny. Dánsko, Norsko i Švédsko mají již příslušné zákony v platnosti, ve Finsku je zatím od roku 2002 možné registrované partnerství.

Další zemí EU, kde možná brzy dojde k pokroku v oblasti rovnosti práv LGBT osob je Irsko. Plánované celonárodní referendum o manželstvích osob stejného pohlaví dostává konkrétní podobu. Irský premiér Enda Kenny oznámil jeho předběžný termín – voliči o osudu manželství osob stejného pohlaví budou rozhodovat v pátek 22. května. Sám premiér se netají podporou manželství nezávisle na pohlaví, přeje si, aby Irsko mělo image velmi tolerantní a otevřené země. V referendu by měla být otázka specifikována zcela jasně, voliči se vyjádří ANO/NE k následující definici: „Manželství může být uzavřeno v souladu se zákonem mezi dvěma osobami, nezávisle na jejich pohlaví.“
Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že by v referendu mohlo pohlavně-neutrální manželství získat podporu až 70% voličů. Nicméně stále kolem 1/5 voličů není rozhodnuto, jak budou hlasovat. Na podporu LGBT komunity v souvislosti s referendem už veřejně vystoupilo několik irských celebrit, včetně například oskarového herce Colina Farrella.
Rok 2015 tak možná bude velmi významným rokem pro LGBT minoritu v Irsku, jelikož mimo referenda o pohlavně-neutrálním manželství připravují legislativci také adopce dětí stejnopohlavními páry a změnu legislativní úpravy rozlišení pohlaví (se zohledněním trans osob).

Jiří Koubek

Tagy: , , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem