Vyhledávání

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Z účastníků slovenské GAY PRIDE se stali svatební hosté!

Úterý, 12. Červen, 2012

title

V sobotu 9. června 2012 se konal již třetí ročník pochodu pro neheterosexuálni minoritu a sympatizanty gayů, leseb a bisexuálů Dúhový PRIDE v Bratislavě.

Na rozdíl od jiných ročníků se tento výrazně lišil v programu. Změna se týkala i místa konání – tentokrát se Pride konal na Náměstí Svobody. Na začátku kolem jedné hodiny odpoledne bylo na místě jen málo lidi. Po půl hodině se ale dav rozrostl na víc než tisíc lidi. Ale co bylo vlastně letos jiné?

Nejvýraznější novinkou na letošním Pride byli tři svatby. Jedna gay svatba, jedna lesbická svatba a „uzavřel“ se i jeden heterosexuální sňatek. Novinkou bylo i pochodováni centrem města, které se doteď nikdy neuskutečnilo po takové trase kvůli nástrahám. Třešničkou na dortu byla bubnová show, která vedla průvod.

Nejdříve si své „ano“ řekly dvě ženy – Bronislava(35) a Amálie(27). Svědky byly děti jedné z nich. Tyhle sympatické ženy si po obřadu (jak se patří) vyměnily krásné vášnivé milenecké polibky. Bronislava a Amálie je česko-slovenský pár – Bronislava je z Brna a Amálie ze Slovenska. Dalším párem byli Ondřej(24) a Martin(21). Ondřej je již delší dobu známy jako gay aktivista a předseda slovenského sdružení Ganymedes. Jako správný ženich měl přichystané i snubní prstýnky. Třetí pár byl heterosexuální – byl to Tomáš a Vierka. Na Dúhový Pride si přišli slíbit věrnost a lásku proto, aby se co nejlépe poukázalo na rovnost mezi hetero a homosexuálním svazkem. Tomáš je navíc mediálně známý a diváci ho mohou znát ze zpravodajské televize TA3.

foto8

Organizátoři prohlašují, že medzi hetero-svatbou a homo-svatbou by neměly být rozdíly a tak ani na této Pride-svatbě nesmělo chybět „házení kytic“. Po posledním obřadu se někdo z odpůrců pokusil narušit akci tím, že hodil do davu dýmovnicí. Na chvíli zavládla panika, ale nic dramatického se nestalo. Dým se po chvíli vytratil a akce pokračovala. Dýmovnici hodil do davu 18-letý mladík, kterého policie hned zatkla, jako i další dva podezřelé muže.

foto1

Další novinkou bylo, že průvod se konal hned na začátku a tak hned po svatbách organizátoři oznámili davu šťastnou zprávu: „Jdeme pochodovat teď hned a poprvé projdeme centrem města!“ Krátce po 14.00 se tak dav vydal do ulic centra města. Většina obchodů byla uzavřena, protože majitelé se báli škod na majetku kvůli střetům s extrémisty. Bezpečnost hlídalo víc než 500 policistů, těžkooděnců, příslušníků městské policie, jezdecké policie, policejní vrtulník a několik zástupců soukromých SBS.Trasa pochodu se do poslední chvíle tajila z bezpečnostních důvodů. Pochodovalo se z Náměstí Svobody přes Vysokú ulici, pak přes ulici Poštovú, odkud se účastníci vrátili zpět na Náměstí Svobody, kde program pokračoval fantastickou bubnovou show a koncertem skupiny Hugo Čávez Orchestra. Krátce po pochodu se ale počasí úplně pokazilo a déšť nepřestával, což odehnalo mnohé diváky programu.

foto3

Naštěstí počasí bylo příznivé v čase, když se pochodovalo – v čase, když se zamračená Bratislava změnila na barevnou. Úžasný zážitek umocňovaly bubny, které byly na čele průvodu a tak se celým centrem slovenského hlavního města ozývalo bubnování.

Na akci přišlo i velké množství novinářů a reportérů, kteří také podpořili Pride a rozšiřují mediálně tyto myšlenky. Redaktorka největší slovenské televize JOJ Eva Bariová se také k pochodu vyjadřuje kladně: „Ráda chodím pochodovat a líbí se mi to. Je to skvělá akce a je skvěle zorganizována. Je zabezpečená taková bezpečnost, že neonacisté nemají šanci a to je dobře. My rádi řekneme divákům co nejvíc o téhle akci, proto sem vyslali i dalšího JOJ-reportéra z Krimi Novin, kdyby se něco stalo.“ Moc milé pro tuhle minoritu bylo i to, že tato reportérka v závěru reportáže kroutila duhovým deštníkem.

Velmi zajímavou informací je fakt, že také v sobotu 9.června – tedy v ten samý den jako na Slovensku se Gay pochod uskutečnil i ve Splitu v Chorvátsku, kde se také objevily nepokoje.

Další zajímavostí je, že organizátoři v bezpečnostních pokynech kromě jiného vyzvali účastníky, aby neflirtovali s policisty, kteří zabezpečovali bezpečnost a byli ve službě. Neflirtovat s ochrankou je asi nejzajímavější bezpečnostní opatření, které se může vyskytnout zřejmě jen na podobné akci :-).

Po skončení akce se organizovala i afterparty v Kulturním centru DUNAJ, kde zábava pokračovala do brzských ranních hodin.

Leo Stopko – Prešov

foto5

Jak vypadal svatební gay slib Ondřeje a Martina?

Oddávající : „Ondřej, bereš jsi tu přítomného Martina za svého muže? Budeš si ho ctít jako rovnocenného partnera, pomáhat mu, když si tvojí pomoc vyžádá, podílet se na výchově společných dětí, stát při něm v dobrém i ve zlém, v chorobě, zdraví, štěstí i neštestí?“

Ondřej : „Ano.“

Oddávající : „A ptám se tebe Martin, bereš jsi tu přítomného Ondřeje za svého muže? Budeš si ho ctít jako rovnocenného partnera, pomáhat mu, když si tvojí pomoc vyžádá, podílet se na výchově společných dětí, stát při něm v dobrém i ve zlém, v chorobě, zdraví, štěstí i neštěstí?“

Martin : „Ano.“

Oddávající : „Prosím, vyměňte si svatební prsteny, které symbolicky zpečetí váš slib.

Vážení přátelé, vážené přátelky, z moci mně svěřené a ve jménu všech lidi, kteří věří v rovnost, je mi potěšením a ctí vás prohlásit za manžele. Martin a Ondřej – polibte se!“

foto2

foto4

foto7

foto9

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem