Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Zájem o registrované partnerství ani po 8,5 letech neklesá

Čtvrtek, 5. Únor, 2015

srdicka

Loňský rok s 233 nově uzavřenými svazky byl druhý nejsilnější v historii registrovaného partnerství v ČR. Celkem již bylo za 8,5 roku platnosti zákona uzavřeno 1929 registrovaných partnerství.

Zájem o registrované partnerství stoupá

V 2. pololetí loňského roku vstoupilo do registrovaného partnerství 117 párů, z toho 72 mužských a 45 ženských. Za celý rok 2014 tento institut využilo 466 gayů a leseb.
Od roku 2011, kdy to bylo jen 354, se každý rok zájem postupně zvyšuje. Zatím rekordní byl v roce 2007, kdy vstoupilo do partnerství 504 lidí, což bylo dáno tím, že mnoho dvojic čekalo roky na tuto možnost. Pokud dosavadní tendence bude pokračovat, je možné, že toto bude nakonec poněkud překvapivě překonáno.

Za osm a půl roku se zaregistrovalo celkem 3858 leseb a gayů. Z toho 1291 mužských párů a 638 ženských. Zhruba 235 z nich již však zaniklo. U dalších 235 byl jedním z partnerů cizinec, a to doslova z celého světa – od Slovenska po vzdálené exotické země.

REGPAR_CELKEM

Kliknutím zvětšíte tabulku

Argumenty odpůrců zejména z řad katolických a konzervativních institucí a části politických stran v čele s tehdejším prezidentem Klausem o zbytečnosti, neužitečnosti nebo dokonce nebezpečnosti tohoto zákona, se prokázaly jako zcela účelové a nesprávné. Praxe jasně prokázala, že partnerství plní svůj účel a je o něj zájem.

Více o historii registrovaného partnerství v ČR na gay.iniciativa.cz/www/index.php?page=clanek&id=10

Připravovaná novela

V současné době občanské sdružení PROUD se snaží s politickou podporou prosadit novelizaci zákona o registrovaném partnerství, která by měla umožnit osvojení dítěte partnera v registrovaném partnerství tím druhým, nebiologickým rodičem. V podobných rodinách u nás podle ČSÚ vyrůstá okolo 900 dětí, ve skutečnosti je to více. Dosavadní zákon toto zakazuje, což byla podmínka politické reprezentace v roce 2006, jinak by zákon nebyl opět schválen, a to i když je to zjevně protiústavní prvek, neboť gay nebo lesba může prakticky požádat o osvojení, ale jako registrovanému je mu to znemožněno.

V této souvislosti vede PROUD se záštitou osobností společenského života kampaň „Různé rodiny, stejná práva“, která je zaměřena na zviditelnění otázek a problémů stejnopohlavních rodin, celospolečenskou diskuzi a na změnu diskriminačních zákonů, které znevýhodňují stejnopohlavní rodičovství v ČR.

Více na www.proudem.cz

Situace na Slovensku

7. března proběhne u našich východních sousedů referendum o ochraně rodiny prosazené katolickou organizací Aliancia za rodinu s politickými ambicemi, která je zaměřena proti právům LGBT minority. Účelem je znemožnit zavést na Slovensku registrované partnerství nebo podobné instituty, zakázat osvojení a adopce dětí stejnopohlavními dvojicemi, a aby sexuální výchova na školách nebyla povinná pro děti rodičů, kteří nechtějí informovat děti o sexualitě v rozporu s katolickou naukou. Tedy v opačném trendu než je tomu u vyspělých demokratických států. Výsledek referenda je nejistý, protože slovenská společnost je poměrně silně křesťansky zaměřená a různé katolické iniciativy se snižují k propagandě nevalné a nečestné úrovně, na kterou ovšem část obyvatelstva může slyšet.

Více na www.minv.sk/?referendum

Milda Šlehofer
statistik registrovaného partnerství v ČR

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem