Vyhledávání

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Zajímaví hosté a bohatý doprovodný program Mezipater

Středa, 2. Listopad, 2016

mp2016_logo

Legendární režisér, berlínští umělci i producent seriálu Transparent na letošních Mezipatech. Queer filmový festival Mezipatra i letos přivítá významné hosty z různých koutů světa. Hlavní cenu udělí porota v mezinárodním složení; o nejlepším krátkém filmu rozhodne porota složená ze studentů.

Z Berlína, z Rakouska, ze Spojených států i z Izraele dorazí na Mezipatra desítka hostů, se kterými se diváci budou moci setkat na besedách, diskusích, speciálních projekcích, ale také na fotografické výstavě nebo na unikátní performance.

„Rozmanitost je pro Mezipatra zásadní – týká se to jak samotných filmů, tak výběru zahraničních hostů, se kterými se diváci mohou setkat na besedách i doprovodných akcích,“ říká ředitel festivalu Pavel Bicek. „Letos mám obrovskou radost z toho, že pozvání přijaly tak různorodé a zajímavé osobnosti, jako je uznávaný režisér a fotograf Bruce LaBruce, producent a filmař Rhys Ernst, který v Česku poprvé uvede seriál Transparent, nebo debutující dokumentaristka Nneka Onuorah.“

Bruce LaBruce

Kanadskou legendu na přelomu 80. a 90. let proslavily krátké a později i celovečerní filmy, které kombinovaly klasické narativní metody a filmový jazyk s prvky explicitního porna i braku. V subverzivních snímcích, jako jsou No Skin Off My Ass (1993), Hustler White (1996) nebo The Raspberry Reich (2004) zkoumá fetišismus, BDSM, násilí i další dříve tabuizovaná témata. Tradičnější filmovou formu zvolil v oceňovaném snímku Gerontophilia (2013).
Je také uznávaným fotografem, dlouhodobě spolupracuje s magazíny Vice a BlackBooks; v letech 1985 až 1991 vydával queer-punkový zin J.D.s. V roce 1997 vydal vzpomínkovou knihu The Reluctant Photographer. Momentálně žije v Berlíně a pracuje na několika nových filmech.
Na letošních Mezipatrech bude Bruce LaBruce členem hlavní poroty, která vybírá nejlepší celovečerní film hlavní soutěže. Osobně také uvede speciální projekci filmu Hustler White a v sobotu 5. listopadu vystoupí jako DJ na hlavní festivalové party Off Limits, která se koná v NEONE a The Chemistry Gallery.

CHEAP Kollektiv

Úzce jsou s tvorbou Bruce LaBruce spojení členové berlínského kreativního sdružení, které už patnáct let působí v Berlíně. Herečka Susanne Sachße, drag performerka Vaginal Davis, filmový vědec Mark Siegel a překladatel Daniel Hendrickson si pro Mezipatra přichystali unikátní multimediální performance pod názvem Piano Bar, která proběhne přímo na balustrádě kavárny Lucerna.

Michal Vinik

Izraelská režisérka získala uznání už za své krátké filmy Bait (2009) a Srak (2011), které byly uvedeny na festivalech v Locarnu a Sundance. Její loňský celovečerní debut Barash měl světovou premiéru na MFF v San Sebastiánu a získal cenu za nejlepší film na řeckém queer festivalu Outview. Michal Vinik nyní pracuje na svém druhém celovečerním filmu a působí na filmové a televizní katedře Telavivské univerzity.
Právě zmiňovanou letní romanci Barash režisérka uvede na letošních Mezipatrech. Na besedě po filmu se diváci mohou setkat jak s ní, tak s autorkou soundtracku – zpěvačkou, muzikantkou a hudební producentkou Daphnou Keenan.

Rhys Ernst

rhys-ernst-by-sean-santiagoAmerický filmař se dlouhodobě zabývá trans* reprezentací ve filmové a televizní tvorbě. Je jedním z producentů seriálu Transparent, který letos získal osm cen Emmy, vytvořil také jeho úvodní titulkovou sekvenci. Je autorem webových sérií This Is Me (2015) a We’ve Been Around (2016). Je držitelem ceny Horizon Award; tu nadace Point Foundation uděluje tvůrcům, kteří přispívají k lepší reprezentaci LGBTQ komunity v médiích. Rhys Ernst žije v Los Angeles a v současnosti pracuje na svém prvním celovečerním filmu.
V Praze osobně uvede vybrané díly třetí série Transparent: pro diváky to bude historicky první příležitost vidět legálně kterékoli dílo z produkce Amazon. V rámci interaktivní diskuse pak promítne svou sérii We’ve Been Around o významných osobnostech v historii trans* hnutí. V pondělí 7. listopadu pak zahájí výstavu fotosérie Relationship, kterou v letech 2008 – 2014 vytvořil společně s bývalou partnerkou Zackary Drucker.

Nneka Onuorah

Studentka psychologie na newyorské LaGuardia Community College se v pouhých dvaceti letech stala hudební dramaturgyní v americké televizní síti BET (Black Entertainment Television). Má za sebou turné v roli motivační speakerky a momentálně pracuje také jako producentka Black Girls Rock Awards. Uznání si vysloužila dokumentem Stejně rozdílné (The Same Difference).
Právě svůj dokumentární debut, který reflektuje diskriminaci v rámci afroamerické lesbické komunity v New Yorku, představí Nneka Onuorah divákům na letošních Mezipatrech.

fotografka

Händl Klaus

Rodilý Rakušan je ve své zemi známý zejména jako herec. Má za sebou řadu divadelních, televizních i filmových počinů: v menších rolích jste ho mohli vidět i ve filmech Michaela Hanekeho. Píše prózu, rozhlasové i divadelní hry a operní libreta. Jeho celovečerní filmový debut März (2008) získal Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu.
K tématům truchlení a vypořádávání se se ztrátou, která zpracovával ve svém debutovém snímku, se vrací i v novém filmu Kocour (Kater). Studii odcizení a rozkládajícího se vztahu dvou mužů ve středním věku osobně uvede na letošních Mezipatrech.

Režiséři krátkých filmů

Své krátkometrážní snímky letos přijedou představit čtyři autoři. Izraelský režisér a scenárista Shaked Goren ve filmu Kdybych potkal kouzelníka (Im Efgosh Kosem) zpracovává aktuální téma situace na Blízkém východě, ovšem v queer kontextu; francouzský tvůrce Arthur Cahn ve snímku Herculaneum (Herculanum) sleduje dva mladé muže, kteří se potkali díky seznamovací aplikaci.
Čínsko-španělská dvojice Roberto F. Canuto a Xu Xiaoxi pak uvede krátký film Svědomí (Fu Guo), jehož hlavní hrdina v touze zažít ještě jednu společnou noc zdroguje partnera, který ho chce opustit. Vše se zdá být v pořádku, ale po nějaké chvíli přítel přestává jevit známky života…

Poroty a ceny

Cenu pro nejlepší celovečerní film tradičně udělí porota v mezinárodním složení. Kromě režiséra Bruce LaBruce v ní zasednou interní doktorandka Ústavu filmu a audiovizuální kultury FFMU v Brně a filmová publicistka Šárka Gmiterková a umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och.
O ceně za nejlepší krátký hraný film rozhodne studentská porota. Letos ji tvoří umělkyně, kurátorka a publicistka Markéta Garai (AVU), člen marketingového a PR týmu Prague Pride Matouš Hartman (FF UK) a režisérka, spisovatelka, překladatelka, fotografka a vizuální umělkyně Piaoyu Xie (FAMU).

Diskuse s odborníky, výstavy i exkluzivní projekce.

Mezipatra představují bohatý off program. Queer filmový festival Mezipatra letos pro návštěvníky přichystal více než dvacítku doprovodných akcí. Nabídne diskuse a besedy s českými odborníky a zahraničními hosty, workshopy, výstavy nebo ojedinělou performance. Na celkem pěti parties v Praze a v Brně vystoupí zástupci české i zahraniční hudební scény.

  • Praha

Od 3. do 10. listopadu mohou pražští návštěvníci kromě klasických filmových projekcí vybírat i z doprovodných akcí, jako jsou diskuse s odborníky, speciální projekce seriálu Transparent, workshop pro děti, vernisáž nebo unikátní performance. Chybět nebudou tematické večírky ani hlavní festivalová party.

Brunch a diskuse: Chemsex

Tradičním highlightem doprovodného programu je nedělní brunch s diskusí. Ta tentokrát navazuje na britský dokument Chemsex, který diváci mohou vidět 5. listopadu v kině Světozor. V neděli 6. listopadu pak budou sociální geograf Michal Pitoňák, předseda ČSAP Robert Hejzák a sociolog Jan Morávek mluvit právě o aktuálním fenoménu chemsexu, tedy užívání drog při sexuální aktivitě, jež často hraničí se závislostí. Diskusi moderuje Bára Šichanová z Radia Wave.

Diskuse: Nepsaná historie

Nedělní odpoledne patří interaktivní diskusi s hostem Mezipater, americkým filmařem Rhysem Ernstem. Okomentuje webovou sérii We’ve Been Around, ve které se věnuje zapomenutým postavám trans* historie, a promluví také o současné situaci v oblasti trans* aktivismu. Moderuje Viktor Heumann ze sdružení Trans*parent Prague.

Projekce: Transparent

S Rhysem Ernstem se diváci mohou setkat také v sobotu 5. listopadu na exkluzivním promítání vybraných dílů seriálu Transparent, který produkuje. Úspěšný seriál sledující osudy losangeleské rodiny, jejíž hlavou je trans* žena, letos nasbíral osm cen Emmy; jeho projekce navíc dává českým divákům poprvé možnost nahlédnout do produkce Amazon Studios. Besedu po projekci moderuje publicistka Cerise Howard.

Vernisáž: Relationship

V pondělí 5. listopadu Rhys Ernst osobně uvede výstavu intimní fotosérie, kterou vytvořil s bývalou partnerkou Zackary Drucker. Sérii, která vznikala v letech 2008 – 2014 a ve které zachycují nejrůznější aspekty svého každodenního života včetně společné tranzice, autoři původně zamýšleli jen jako osobní deník. Veřejnosti ji nakonec představili v roce 2014 na bienále ve Whitney Museum of Modern Art. Pražská výstava v Galerii Ferdinanda Baumanna potrvá do 21. listopadu.

mezipatra_rhys_ernst_relationship

Performance: Piano Bar

Unikátní performance pro pražské diváky připravili členové berlínského kreativního sdružení CHEAP Kollektiv: herečka Susanne Sachsse, drag performerka Vaginal Davis, filmový vědec Mark Siegel a překladatel Daniel Hendrickson. Na balustrádě kavárny Lucerna vznikne v pátek 4. listopadu ojedinělá instalace s klavírem, kolem kterého se bude odehrávat netradiční talk show inspirovaná atmosférou starých zaprášený gay barů. Partnerem akce je Goethe Institut.

Workshop pro děti: Slepá bába

Děti si v sobotu 5. listopadu na workshopu umělkyně Tamary Moyzes mohou prostřednictvím hry i základů filmové techniky zvolit vlastní prostor, genderovou identitu či vizuál, ve kterém se budou cítit dobře. Interaktivní instalace zároveň reflektuje historii queer kinematografie.

Zahajovací a zakončovací party

Po slavnostním zahájení Mezipater a promítání filmu Kocour (Kater) ve čtvrtek 3. listopadu bude následovat party, na které vystoupí DJs Mykado ½, Abra Kadabra nebo Dzurillah. Tečkou za celým festivalem pak bude party po zakončovacím ceremoniálu a projekci snímku Hedwig a Angry Inch (Hedwig and the Angry Inch) ve středu 9. listopadu. S tematickými sety na ní vystoupí DJs Urxins a Kierastoboy. Partnerem obou akcí je Jameson.

Hlavní party: Off Limits

Klíčovou party pražské části festivalu hostí klub NEONE a The Chemistry Gallery. V sobotu 5. listopadu tu v roli DJe vystoupí kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce, který je jedním z významných hostů letošních Mezipater. Svoje sety představí také pražští DJs MGDLN, Mutuju, GSMKNSTWRK, Ado, SRBS, 03, FK a Elastic, vizuály je doplní NEW MAGIC MEDIA. Vstupné na akci, kterou Mezipatra připravují ve spolupráci s Lunchmeat Festivalem, bude 150 korun.

  • Brno

Nabitý doprovodný program má i brněnská část festivalu, která se koná od 11. do 18. listopadu. Kromě tradičních přednášek, diskusí a večírků mohou diváci navštívit vernisáž, divadelní představení, taneční nebo výtvarný workshop, ale také se zúčastnit běžeckého tréninku či oblíbeného speed-datingu.

Vernisáž: Orgasmus

Úvodní akcí doprovodného programu brněnských Mezipater bude netradičně vernisáž, která se odehraje 10. listopadu v kreativním hubu Industra. Soubor abstraktně laděných fotografií Vladimíra Kivy Novotného má formu velkoformátové instalace ve veřejném prostoru. Samotný moment vyvrcholení je v druhém plánu prezentován prostřednictvím portrétní fotografie pornoherce.

Promítání a diskuse: Yes, We Fuck!

V rámci platformy Open_space uvedou Mezipatra ve středu 16. listopadu španělský dokument Yes, We Fuck!, který se zabývá sexuálním životem handicapovaných lidí a také jejich sexuální asistencí. Následovat bude diskuse s hosty z organizace Rozkoš bez rizika, která se mimo jiné věnuje právě tomuto stále tabuizovanému tématu.

we_fuck

Diskuse: Za Železnou oponou

Pamětníci v debatě naplánované na čtvrtek 17. listopadu promluví o tom, co právě toto významné datum znamenalo pro českou LGBTQ+ komunitu. Zavzpomínají na revoluční rok 1989 a poodhalí i vývoj situace v posledních dekádách. Moderují zástupci Společnosti pro queer paměť.

Přednášky: Mezipatra Talks

Zájemci o queer historii a literaturu se můžou těšit na dvě odborné přednášky, které se konají v pondělí 14. listopadu. Profesor literatury Stanislav Zajíček je provede Petroniovým Satirikonem i okolnostmi jeho vzniku, Miroslava Novotná z Pedagogické fakulty MU pak představí život a dílo básníka Arthura Rimbauda.

Divadelní představení: ON

Divadelní hra Mariána Amslera je příběhem člověka, který v reálném světě zmizel, ale je stále přítomný ve virtuální realitě. Zpracovává nejen téma současného online světa, ale také hledání vlastní identity. Představení brněnského Ha Divadla mohou tamní diváci vidět v úterý 15. listopadu. S libovolnou vstupenkou z Mezipater zaplatí 170 korun, nezlevněné vstupné je 250 korun.

Workshopy: tanec a výtvarné umění

V neděli 13. listopadu budou mít návštěvníci příležitost zúčastnit se workshopu tanečního stylu vogue s Viktorem Milanem, který je považován za jednoho z nejlepších tanečníků vogue v Evropě. V úterý 15. listopadu pak na workshopu výtvarného sdružení Hearts of Creation vytvořit originální obrazy, které se následně budou dražit na Facebooku ve prospěch iniciativy PROUD.

Brněnské party

Hlavní party brněnské části nese název #catwalk_party a odehraje se v sobotu 12. listopadu v prostoru Industra. Vystoupí na ní rapperka Sharkass, zpěvák Adam Mišík, taneční soubor House of Velvet, hlavní hvězdou bude extravagantní rakouský rapper Candy Ken. Součástí bude i chill out zóna s občerstvením a stříháním vlasů. Za vstup návštěvníci zaplatí 150 korun, po vystoupení Candy Kena 100 korun.
O týden později mohou dorazit do klubu VIBE na afterparty po slavnostním zakončení festivalu. Vystoupí na ní DJs Funk Halen (Electronic Bitches), Andrew Daren nebo Saddan. Cena vstupného je 80 korun.


Předprodej vstupenek na pokladnách kin či online, více informací na webu festivalu.

Praha 3. – 10. 11.
Brno 11. – 18. 11.
regiony: Olomouc 22. – 26. 11., Ostrava 3. 12., Hradec Králové 8. – 9. 12.

 

Kompletní program a informace: www.mezipatra.cz
Trailery k filmům a další videa: www.youtube.com/channel/UCQUiQYk-KhPQRFu5FRvt5Sg
Facebook: www.facebook.com/mezipatra

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem