Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Znělka Mezipater zkoumá podoby trans identity v dnešní době

Čtvrtek, 12. Říjen, 2017

titulka_mezip_2017

Queer filmový festival Mezipatra uvede v úterý 17. října v exkluzivní premiéře znělku letošního ročníku. Ve středu 18. října festival odtajní program, spustí také předprodej vstupenek na jednotlivé filmy. Autorem znělky je režisér Štěpán FOK Vodrážka.

Znělka letošního ročníku queer filmového festivalu Mezipatra bude mít premiéru v úterý 17. října v nově otevřené komunitní kavárně Patra. Ve středu 18. října pak festival zveřejní letošní program a zahájen bude předprodej vstupenek na jednotlivé filmy.

Diváci a divačky si už nyní mohou zakoupit i výhodné festivalové permanentky v ceně pěti vstupenek, které platí vždy na sedm projekcí dle vlastního výběru. V Praze budou v prodeji do 18. října po 540 korunách, v Brně pak za stejnou cenu až do konce festivalu.

„Ve znělce jsme se zaměřili na podoby trans identity v dnešní společnosti,“ říká režisér, který již s festivalem spolupracoval na znělce patnáctého ročníku, Štěpán FOK Vodrážka. „Díky virtuální realitě může ústřední dvojice prožít situaci doslova sama za sebe. Na první pohled chlapec, který je ve skutečnosti dívkou, se pomocí virtuální reality přenese do jiného těla.“

Důležitou roli hrál dle autora i výběr samotných aktérů: „Mám velkou radost, že biblický ideál Adama v příběhu ztvárňuje Damian Machaj z iniciativy Trans*parent. Kdo jiný by měl být ideálem mužské krásy než tento krásný, sebevědomý, mladý muž.”  Ve znělce mu sekunduje herec Jiří Šimek, který se objevil například ve filmu Anthropoid, a herečka Kamila Trnková.

Ojedinělý dokument i vztahové drama

Téma osmnáctého ročníku Sami za sebe se odráží i ve výběru filmů. V dokumentární sekci se divákům a divačkám představí snímek Smrt a život Marshy P. Johnson (Marsha P. Johnson) režiséra Davida France. Ten blíže zkoumá nevyřešenou vraždu newyorské legendy, trans aktivistky a tváře stonewallských nepokojů. Vyšetřování zločinu naráželo na nezájem autorit a jen díky tlaku přátel aktivistky a celé komunity se jej znovu podařilo otevřít.

V hlavní soutěži celovečerních filmů Mezipatra uvedou německé drama o vztahové krizi gay páru ve středních letech Cesta (Ein Weg). Režisér filmu Chris Miera bude jedním z hostů festivalu. Mezi další snímky patří mysteriózní severský film Thelma Joachima Triera nebo biografický Tom of Finland.

Během doprovodného programu se mohou návštěvníci a návštěvnice tradičně těšit na diskuze s odborníky a odbornicemi a zajímavé přednášky. Tento ročník jsou pro ně připraveny debaty o ženách na hudební scéně, genderqueer revoluci v popkultuře nebo setkání s mladými tvůrci a tvůrkyněmi z FAMU. Jedním z divácky nejzajímavějších bodů programu bude exkluzivní uvedení Kjell Theøry, autorské divadelní inscenace chicagského souboru Anatomical Theatres of Mixed Reality (ATOM-r), ve Venuši ve Švehlovce.

QFF Mezipatra 2017
Praha 2. – 9. 11.
Brno 10. – 17. 11.
ozvěny v regionech

Vizuál 2017 – foto: Michaela Karásek Čejková, grafická úprava: Marius Corradini / Side 2

www.mezipatra.cz

letak

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem